Valgurikas šokolaadipuding

Kuigi toidupoes on igasuguste pudingute ja piimatoodetest magustoite väga lai valik, eelistan mina ikkagi valmistada neid ise. Sellisel juhul ma tean mis seal sees on ning kui palju suhkrut ja muud vajalikku ma tegelikult sinna sisse panen.

Valgurikkus selles retseptis tuleb kodujuustust, mis blenderdades annab väga mõnus ja kreemise tulemuse. Valgud on organismile vajalikud Valkudel on organismis mitmeid funktsioone – nad on vajalikud organismi kasvuks ja ehituseks,
peaaegu kõik ensüümid ning osad hormoonid on valgulise koostisega, osalevad aktiivselt antikehade tootmises ja tagavad organismi tugeva ning toimiva immuunsüsteemi, osalevad paljude ühendite transpordis jne. Siiski tihti räägitakse, et valgud on äärmiselt vajalikud aga inimesed kipuvad neid tohutult üle tarbima ning just pikaajaline liigne valgusisaldus toidus on uuringute järgi kahjulik, see koormab neerusid ja maksa, samuti võib põhjustada podagrat ja suurendada allergiaohtu.

Valkudest saadav energia ei tohiks pikaajaliselt ületada 20% päevasest toiduenergiast. Kõige kindlam on arvutada oma valgukogus välja selliselt: Inimene, kelle energiavajadus on 2000 kcal, peaks päevas tarbima: 0,1 x 2000 kcal/4 kcal = 50 g kuni 0,20 x 2000 kcal/4 kcal = 100 g valke. Tõsine valgupuudus viib ödeemi ja lihasnõrkuse tekkele ning juuste ja naha muutustele. Valkude defitsiit esineb sageli koos energiapuudusega, mis on tingitud valkude alatoitumusest, samuti teiste toitainete puudusest, mis tulenevad üldisest toitainete defitsiitsiidist.

Antud retsepti kogus on mõeldud kolmele portjonile, mida võib kasutada mõne kergema supijärgselt magustoiduks või vahepalana.

Vaja läheb:

4 sl chia seemneid
125 ml vett
125 ml vedelat kookospiima
2 sl kookossiirupit või mett

200 g Otto klassikalist kodujuustu
2 sl toorkakaod

Aseta chia seemned vee ja kookospiima sisse umbes 30 minutiks likku. Lisa kookossiirup või mesi ning lase chia seemnetel vedelikus paisuda. Blenderda paisunud chia seemned, kodujuust, toorkakao ühtlaseks massiks. Serveeri väeskete marjade ja kookoslaastudega.