Sinimerekarbid punase veini kastmes

Eestlaste toidulaual on kala olnud juba tuhandeid aastaid. Samuti on andmeid vähkide tarbimise kohta. Teistele mereandidele on hakatud tähelepanu pöörama alles viimasel ajal, kui kõike on poest võimalik saada. Suhteliselt tasukohase hinna ning meeldiva maitsega on kergestiseeditavad sinimerekarbid.

Karpe müüakse värskelt või omas mahlas ehk soolvees pakendatuna. Värskeid karpe ostes veendu, et nad on elus, see tähendab, et karbid peavad olema kindlalt kinni ja lõhnama mere järele. Kui tunned halvaksläinud kala lõhna, on karbid riknenud. Karpe on lihtne valmistada, kuid vältida tuleks ülekeetmist. Samuti on karbid suurepärased kastmete, suppide ja hautiste valmistamisel.

Põhjamereäärsete maade armastatuim roog sinimerekarpidest on kiirelt veinis hautatud, mis on ühtlasi üks maitsvamaid valmistamisviise. Sama liiki karbid kasvavad ka meie meres, aga kasvavad vaid pöidlasuuruseks ja kannavad nime „söödav rannakarp“.

Sinimerekarbid sisaldavad rohkelt B12-vitamiini ja oomega-3-rasvhappeid.

Toitvaid sinimerekarpe tasub proovida kasvõi ainult nende kõrge B12-vitamiini ja oomega-3-rasvhapete sisalduse pärast. Sinimerekarpide valgurikkus ja madal rasvasisaldus teeb sellest hea toidu kehakaalu kontrollimisel. Lisaks sisaldavad sinimerekarbid rikkalikult magneesiumi, kaaliumi, tsinki, seleeni. Mõned uuringud on märganud karpe sisaldava menüü puhul ka kolesteroolitaseme alanemist.

Sinimerekarpidega tuleb silmas pidada, et vaatamata hiiglaslikuna tunduvale kogusele tuleks igale inimesele arvestada 0,5 kuni 1 kg karpe, vastavalt siis sellele, kas tegemist on eel- või põhiroaga. Pese karbid külma vee all, eemalda vetikad või mustus, mis karbi vahelt välja paistab. Katkised karbid ja need, mis ennast koputades kinni ei tõmba, viska ära.

2 portsjonit

2 küüslauguküünt
1 sibul
1 väike porgand
400 g purustatud tomateid
250 ml punast veini
1 tl Himaalaja soola
1 tl basiilikut
sidrunipipart
1 kg sinimerekarpe
peotäis peterselli
Valmistamiseaeg 10 minutit

Nirista pannile õli, hauta hakitud sibulat ja küüslauku paar minutit, lisa õhukeselt ribastatud porgand ja maitsesta Himaalaja soolaga. Vala peale purustatud tomatid ning punane vein. Lase segul keema tõusta kuni alkohol on aurustunud. Vala sisse läbikoputatud ja elumärgiga karbid, pane kaas peale ja auruta 5 minutit kaane all. Vahepeal raputa potti, et kuumus ühtlaselt leviks. Karbid on valmis, kui need on avatud. Puista peale petersell ja serveeri kohe.

Nõud ja akessuaarid: Uuskasutuskeskus
Retsept ilmunud www.tervisliktoitumine.ee lehel